Rekuperatory.pl

Rekuperacja - co to jest

artykuł promocyjny

Rekuperacja jest energooszczędną formą wentylacji pomieszczeń. Świeże powietrze dostarczane jest z zewnątrz i przy równoczesnym wyciąganiu powietrza zanieczyszczonego i zużytego, z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Powietrze nawiewane do budynku jest przefiltrowane - pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń. Dodatkowo w miesiącach, gdy w domu załącza się system grzewczy (w Polsce najczęściej od września do maja, czyli przez 9 miesięcy w roku) zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Stąd odzysk ciepła z wentylacji i wynikająca z tego oszczędność na ogrzewaniu.
 

 

Schemat instalacji rekuperacji domu

Na czym polega montaż rekuperacji

 

Montaż systemu rekuperacji polega na zainstalowaniu rekuperatora oraz na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach w domu. Sposób i trasa prowadzenia instalacji w głównej mierze jest zależna od jej rodzaju: od tradycyjnych kanałów stalowych o dużych średnicach do nowoczesnych przewodów polietylenowych, które można rozprowadzić np. w wylewce podłogi czy stropie.

Kompendium wiedzy o rekuperacji: pobierz darmowego e-booka 2016


Najbardziej zagęszczona siatka kanałów najczęściej położona jest na poddaszu nieużytkowym, i stąd schodzi na niższe kondygnacje domu. W przypadku domu z piętrem kanały muszą jeszcze zostać doprowadzone do pomieszczeń znajdujących się na parterze. W domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest przewietrzane: od wiatrołapu, poprzez korytarz, pokoje, pralnię, łazienki, aż do kuchni. Zazwyczaj nie wentyluje się garażu oraz kotłowni.

Niektóre pomieszczenia są pomieszczeniami tzw. transferowymi, tzn. nie ma w nich ani nawiewu, ani wywiewu, a powietrze przepływa przez nie swobodnie dzięki podcięciom w drzwiach. Cały ruch powietrza jest bardzo delikatny, nie powinien być ani odczuwalny, ani zauważalny, ani słyszalny.

Instalacja wentylacyjna z tworzywa

Głównym elementem systemu rekuperacji jest rekuperator (centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła), w której wymienniku następuje odzysk energii z powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Dobór rekuperatora o właściwej mocy jest kluczem do skutecznej i energooszczędnej wentylacji. W przypadku gdy rekuperator będzie za słaby, aby tłoczyć odpowiednią zaprojektowaną i niezbędną do uzyskania komfortu, ilość powietrza, pomieszczenia pozostaną niedostatecznie zwentylowane: będzie w nich duszno i nieświeżo.

rekuperator AERISnext 350
 

Rekuperator może być zamontowany na poddaszu nieużytkowym, w garażu, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Ważne jest, by nie sąsiadowało ono z 'cichymi' pomieszczeniami typu sypialnia czy pokoje dzieci, ponieważ wentylatory rekuperatora emitują dźwięk. W najlepszych urządzeniach jest on jednak bardzo delikatny. Podobnie dźwięk ruchu powietrza w kanałach wentylacyjnych.

rekuperator AERIS 450 600 montaż w garażu
 

Ile kosztuje system rekuperacji


 Koszt montażu rekuperacji zależy od:

  • metrażu domu
  • ilości i rodzaju pomieszczeń
  • rodzaju rekuperatora
  • rodzaju zastosowanej instalacji
  • dodatkowych opcji: gruntowego wymiennika ciepła, jednostki chłodzącej, urządzenia jonizującego powietrze, rodzaju sterowania


Metraż domu, ilość i rodzaj pomieszczeń ma zasadniczy wpływ, na to jakiej mocy rekuperator powinien być zastosowany oraz jak długa i jak poprowadzona jest instalacja wentylacyjna (kanały/przewody wentylacyjne).

Jeśli zdecydujemy się na konkretną firmę instalacyjną, warto jest zwrócić uwagę na doświadczenie i fachowość w zakresie montażu rekuperacji.

 

Rekuperacja zamiast wentylacji grawitacyjnej


Decydując się na system rekuperacji podczas budowy domu nie buduje się części (w określonych przypadkach żadnych) kominów do wentylacji grawitacyjnej, nie montuje się nawiewników ani rozszczelnień w oknach, nie wstawia kratek ani wentylatorków w łazienkach. Można również zrezygnować z części otwieranych okien na rzecz dużo tańszych (i nowocześniejszych) szkleń stałych. Nie wstawia się na komin strażaków ani żadnych innych urządzeń, które miałyby zapewnić prawidłowy kierunek ruchu powietrza w kominach (nie są potrzebne).

To wszystko oznacza, że od ceny systemu rekuperacji powinno się odjąć koszt niepotrzebnych elementów (kominów, okien ze skrzydłami, nawiewników w oknach, nasad wspomagających wentylację grawitacyjną na kominach): czasami jest to spora część inwestycji w cały system rekuperacji.

Zaostrzenia przepisów budowlanych w zakresie zużycia energii przez budynek

Oprócz dostępu do świeżego powietrza o niskiej zawartości zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, rekuperacja umożliwia znaczące obniżenie zapotrzebowania energetycznego domu na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh/(m2*rok).

Jeśli weźmiemy pod uwagę nowelizację obowiązkowych warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki jednorodzinne, budynek, dla którego pozwolenie na budowę będzie złożone po 1 stycznia 2017 roku, musi posiadać znacznie obniżony wskaźnik EP: aż do 95 kWh/(m2*rok).

Rekuperacja to jeden z trzech najszybszych sposobów uzyskania niskich parametrów energochłonności budynku (obok zwiększania izolacji ścian i dachu, pompy ciepła oraz trzyszybowych energooszczędnych okien).

 

Rekuperacja to konieczny element nowoczesnego, ciepłego i zdrowego domu.



Wyceniłeś już montaż rekuperacji w swoim domu?


Iwona Stachurska
Kontakt: 605 732 277
i.stachurska@rekuperatory.pl
www.rekuperatory.pl

 


Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji



Kontakt w sprawie montażu rekuperacji:

REKUPERATORY.PL
ul. Rudzka 9-11
54-427 Wrocław
Infolinia 603 446 366
www: www.rekuperatory.pl
mail: wyślij wiadomość



Kompleksowy montaż i serwis systemów rekuperacji w domach jednorodzinnych. Firma realizuje również montaże oraz sprzedaż do inwestycji deweloperskich.
Montuje w całej Polsce od ponad 20 lat.

Firma posiada własne marki niezawodnych urządzeń i systemów do wentylacji, m.in. AERIS, AERISnext, NeoFlexGOLD, NeoFlexPRO, NeoFlexSTD, Itho, Climate Recovery.
 

Zamów bezpłatną ofertę na montaż rekuperacji


Firma wykonuje również projekty inżynierskie systemów rekuperacji dla najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce, m.in. Archon, HomeKONCEPT.

W swojej ofercie posiada także nawilżacze powietrza i systemy antysmogowe, a także gruntowe wymienniki ciepła.

Facebook REKUPERATORY.PL     Youtube REKUPERATORY.PL     Instagram REKUPERATORY.PL





Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent