ventia
venture

Rekuperatory.pl

Dogrzewanie, wentylacja, osuszanie budynków przy użyciu energii słonecznej

data aktualizacji: 28-07-2017, 10:53 – artykuł promocyjny

Rozwiązanie przeznaczone w szczególności dla domków działkowych i letniskowych, magazynów, obiektów sakralnych, altan, kontenerów mieszkalnych, budynków handlowo-usługowych, a także pomieszczeń rzadko używanych.

System SolarVenti poprawia również skuteczność wentylacji w budynkach i pomieszczeniach ze słabo funkcjonującą wentylacją grawitacyjną.

Nieświeży zapach jest jedną z najpopularniejszych oznak wilgoci w piwnicy. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku domków letniskowych. Zapewne nie jeden właściciel poznał negatywne skutki wilgoci w pomieszczeniach - grzyb, pleśń, nieprzyjemne zapachy, choroby układu oddechowego, uszkodzenia mebli a niekiedy nawet degradację budynku. To właśnie brak regularnej wentylacji prowadzi do rozwoju różnych form grzybów, w konsekwencji czego piwnica staje się niezdatna do użytku. Wilgotne ściany są skutkiem przenikania wilgoci i równoczesnej straty ciepła przez ściany i podłogi. Pomieszczenia, które chcemy użytkować powinny być ogrzewane, wentylowane oraz mechanicznie osuszane w regularnych odstępach czasu. Zazwyczaj jest to związane z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Ogrzewanie domu za pomocą tradycyjnych metod staje się coraz droższe, a efektywna wentylacja jest obecnie kluczowym czynnikiem w odniesieniu do stanu każdego budynku.


Poziom wilgotności jaka panuje w piwnicy jest uzależniony od następujących czynników:
 

 • izolacji ścian i podłogi piwnicy oraz izolacji przeciwwilgociowej,
 • warunków drenażowych,
 • charakterystyki gruntu i roślinności otaczającej piwnicę,
 • poziomu wód gruntowych.


 Z kolei straty ciepła w piwnicy zależą od następujących czynników:
 

 • izolacji ścian, podłóg i rodzaju okien,
 • różnicy temperatur pomiędzy otaczającym gruntem a piwnicą.


SolarVenti w szybki i skuteczny sposób rozwiąże problemy, z którymi borykają się właściciele współczesnych domów, a przy tym pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Zaproponowany system wykorzystuje alternatywne źródła energii i jest całkowicie ekologiczny.

SolarVenti jest duńską firmą, która od 1981 roku zajmuje się produkcją opatentowanych powietrznych kolektorów słonecznych, wspomagających dogrzewanie, osuszanie i wentylację budynków przy pomocy strumienia ciepłego powietrza. Dzięki kolektorom SolarVenti, możemy zapomnieć o kłopotliwej wilgoci i nieprzyjemnym zapachu, wynikającym z niedostatecznej bądź nieodpowiedniej wentylacji pomieszczenia.


Istota działania kolektorów SolarVenti


Powietrze ogrzane w kolektorze wdmuchiwane jest do wnętrza pomieszczenia przy użyciu wentylatora, który zasilany jest modułem fotowoltaicznym z automatycznym załączaniem za każdym razem gdy promienie słoneczne dotrą do kolektora. Jego wydajność wynosi od 25 do 150 m3/h w zależności od modelu. Z kolei temperatura nawiewanego powietrza oscyluje w granicach 40°C. Wilgotne i nieświeże powietrze znajdujące się wewnątrz budynku wymienione zostaje na świeże, dogrzane i dotlenione. Im mocniej świeci słońce tym szybciej pracuje wentylator. Zmniejszając strumień przepływu świeżego nawiewanego powietrza, zwiększamy jego temperaturę. Jest to prosty, a zarazem efektywny i przede wszystkim całkowicie bezpłatny sposób pozyskiwania energii słonecznej.  

Wbudowany w kolektor regulator umożliwia płynną regulację temperatury panującej we wnętrzu budynku, bez poboru energii. To właśnie dlatego kolektory SolarVenti są idealnym rozwiązaniem dla domków działkowych i letniskowych, gdzie podczas naszej nieobecności, wnętrze pomieszczenia jest ciągle wentylowane i ogrzewane pomimo całkowitego wyłączenia napięcia elektrycznego. W ten sposób w znacznym stopniu ograniczony zostaje rozwój pleśni i grzybów, a także wyeliminowany nieprzyjemny zapach wilgoci.

SolarVenti w skuteczny sposób poprawi także funkcjonowanie wentylacji w pomieszczeniach ze słabo działającą wentylacją grawitacyjną.

W ofercie firma posiada również większe modele na budynki SV7, SV14, SV20, SV30. Wszystkie urządzenia posiadają 5 letnią gwarancję. 


Montaż


Instalacja kolektorów jest niezwykle szubka i prosta. System jest fabrycznie zmontowany w całość i gotowy do uruchomienia zaraz po jego zainstalowaniu na budynku, uchwytach lub zawiasach. Wentylator zamontowany wewnątrz kolektora podłączony jest do zaworu wylotowego powietrza. Jest to tzw. zestaw ”zrób to sam” z opisem i dokładną instrukcją montażu. W tym celu potrzebna będzie wiertarka, piła do wycinania otworów oraz śrubokręt.


Umieszczenie kolektora


Kolektory można zamontować pionowo lub poziomo na południowej stronie budynku. Nawiew powietrza może odbywać się w górnej jak i dolnej części kolektora. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na drzewa, budynki i inne wysokie obiekty, znajdujące się w pobliżu potencjalnego miejsca instalacji. Jest to istotne ponieważ w okresie zimowym gdy słońce jest nisko, mogą rzucać cień na kolektor, co mogłoby skutkować nieefektywną pracą. Kolektory SolarVenti można montować bezpośrednio na ścianie budynku, słupkach drewnianych tuż obok budynku lub specjalnym statywie przeznaczonym do montażu dachowego. Powietrze przekazywane zostaje do budynku za pomocą elastycznego kanału, łączącego kolektor z anemostatem nawiewnym w pomieszczeniu.


Budowa kolektorów SolarVenti


Specjalna opatentowana konstrukcja kolektorów została zaprojektowana w taki sposób, by można było cieszyć się nawiewem ciepłego i świeżego powietrza przez cały rok. Ilozowaną tylną ściankę stanowi perforowana pokrywa aluminiowa z setkami małych otworów. Otwory te z racji, że są umieszczone na tylnej ściance działają jak swoisty filtr powietrza zasysanego przez wentylator. Za wytworzenie energii elektrycznej niezbędnej do pracy wentylatora odpowiedzialny jest moduł fotowoltaiczny wbudowany w kolektor. Jest on bardzo dobrze chroniony i zabezpieczony przed wszelkimi zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu oraz automatycznie chłodzony w czasie swojej pracy. Kolektory SolarVenti posiadają międzynarodowy znak CE.


Opatentowane rozwiązania

 

 • Perforowana tylna płyta z wbudowanym filtrem => brak konieczności wymiany filtrów!
 • Regulator powietrza do optymalizacji wydajności => wysoka jakość powietrza!
 • Ochrona przed zimnym powietrzem i kondensacją => zapewnienie wysokiego komfortu!

Kolektor kompakt 3w1
 Rys. 1. Kompakt 3w1

 

Pozostałe informacje i zalecenia


Przyrost temperatury ok. 15°C => maksymalna wielkość budynku 25m2 lub 40m2.
Przyrost temperatury ok. 30°C => maksymalna wielkość budynku 70m2.
Wszystkie modele można montować poziomo lub pionowo na ścianie.
Kąt nachylenia w stosunku do poziomu powinien wynosić minimum 60°.
 

Korzyści płynące z instalacji kolektora SolarVenti

 • skuteczne osuszanie bez żadnych kosztów operacyjnych,
 • świeże powietrze w piwnicy,
 • brak degradacji budynku oraz mebli wskutek wilgoci,
 • urządzenie działa w pełni bezpłatnie i bezobsługowo,
 • 5 lat gwarancji.
Kolektor 3 w 1 - zasada działania Kolektor 3 w 1 - mechanizm działania
Rys. 2 zasada działania Rys. 3 mechanizm działania
Kolektor 3 w 1 - dane techniczne
Rys. 4 - dane techniczne kolektora SolarVenti


 Opracowanie: Redakcja
Żródło: ASKPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj