venture

Rekuperatory.pl

Jak poprawić wentylację w już istniejącym budynku

data aktualizacji: 09-08-2017, 04:38 – artykuł promocyjny

Wentylacja w domu wpływa na jakość i komfort życia w nim. Oprócz właściwej regulacji zawartości pary wodnej w powietrzu zapewnia również odprowadzenie na zewnątrz budynku szkodliwych gazów i cząstek z powietrza (dymu tytoniowego, oparów środków chemicznych itp.). Dlatego tak ważna jest jej skuteczność.

Najmniej skuteczna, ale zarazem najpopularniejsza wentylacja w domu to ta oparta na mechanizmach grawitacyjnych. Jej wydajność zależna jest od warunków atmosferycznych, w związku z czym wykazuje największą wydajność w okresie zimowym, a znacznie słabsze działanie latem (mniejsze różnice temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku odpowiedzialne za cyrkulację powietrza). Na jakość systemu naturalnej wymiany powietrza kolosalny wpływ miała również powszechna termomodernizacja istniejących budynków. Wymiana okien na szczelne modele plastikowe zredukowała siłę napędową wiatru w procesie wymiany powietrza. Stąd też powstała konieczność zastosowania elementów wspomagających.
 

Nawiewnik wszybowy Maxiglaze Flop System Nawiewnik automatyczny Ventec

fot.: Flop System - nawiewnik       fot.: Ventec - nawiewnik               fot.: Vents Group                 
  wszybowy                           automatyczny                                                 


Zobacz także: Nawiewniki powietrza - przepisy prawne


Aby poprawić taką wentylację zaleca się zastosowanie nawiewników, za pomocą których możliwa będzie regulacja strumienia dostarczanego powietrza lub rozbudować system o nawiewniki mechaniczne, które samoistnie dostosują proces nawiewwno - wywiewny w domu. Jest to rozwiązanie dedykowane szczególnie do takich pomieszczeń jak kuchnie i łazienki. Pozwala on jednak na regulację intensywności wentylacji w całym domu.

Dobrym środkiem do osiągnięcia podwyższonego podciśnienia w kanałach wentylacyjnych są nasady kominowe. Wykorzystują one energię wiatru oraz skutecznie poprawiają ciąg kominowy. Trzeba jednak pamiętać, że działają tylko wówczas, gdy wieje wiatr.
 

Nasada ZeFir-150 Uniwersal

fot.: Uniwersal - nasada Zefir

Zobacz także: Nasady kominowe na komin wentylacyjny - przegląd

W kuchni najlepiej jeśli znajdą się dwa kanały wentylacyjne - jeden do usuwania powietrza, drugi do podłączenia okapu nadkuchennego. Takie rozwiązanie nie jest wymagane prawem, jednak znacznie poprawia jakość wentylacji naturalnej.

 

Przeczytaj koniecznie:

 

Wspomaganie wentylacji grawitacyjnej - wentylatory wyciągowe

 

Wadliwą pracę wentylacji grawitacyjnej można w prosty i skuteczny sposób zniwelować za pomocą zasilanych elektrycznie wentylatorów wyciągowych. Montuje się je we wlocie do kanału wentylacyjnego (zamiast kratki wentylacyjnej) lub w samym kanale. Jeśli chcemy wspomagać wentylację naturalną powinniśmy wybrać wentylatory osiowe, które zwiększają siłę ciągu kominowego. W przypadku zupełnego braku ciągu lepszym rozwiązaniem są wentylatory promieniowe.

http://www.wentylacyjny.pl/obrazki3/wentylator_wywiewny_brise_vents_211116.jpg

fot.: Vents - cichy i energooszczędny wentylator wywiewny oraz dekoracyjny wentylator osiowy Ventika

Te pierwsze mają niedużą wielkość i wystarczające z reguły parametry. Wentylatory promieniowe są większe i pracują głośniej. Modele osiowe przetłaczają powietrze na odległość około 10 m, zaś promieniowe nawet do 100 m. Na wydajność wentylatora duży wpływ ma długość i gładkość kanału, od którego zależą opory przepływu powietrza. Rozwiązanie ma to jednak i wadę - zatkany wlot do kanału wentylacyjnego przez urządzenie będzie utrudniał swobodny przepływ powietrza w tym kanale w czasie postoju wentylatora. Wówczas dojdzie do zaburzeń w działaniu wentylacji grawitacyjnej i bilans strat przewyższy zyski. Dlatego przed decyzją o zamontowaniu wentylatora wyciągowego należy dokładnie przeanalizować naszą indywidualną sytuację.
 

Zobacz również: Wentylacja w łazience - wentylatory łazienkowe


W pomieszczeniach, w których nie ma kanałów wentylacyjnych stosuje się wentylatory montowane w ścianie lub w oknie. Konstrukcja urządzenia zapobiega przedostawaniu się do pomieszczeń owadów, insektów oraz nawiewaniem wiatru. Wentylatorów wyciągowych zabrania się używać w pomieszczeniach z urządzeniem z otwartą komorą spalania zasilanym gazem lub innym paliwem (podgrzewacze wody, kotły pobierające powietrze do spalania z pomieszczenia) oraz z otwartym paleniskiem na paliwa stałe, płynne lub gazowe. Podobne obostrzenia tyczą się pomieszczeń podłączonych do zbiorczych kanałów wentylacyjnych oraz w budynkach o nieszczelnych kanałach wentylacyjnych. Do prawidłowego działania wentylatorów wyciągowych niezbędny jest dopływ świeżego powietrza z zewnątrz oraz cyrkulacja w obrębie budynku.

Przeczytaj więcej>> Wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem - system hybrydowy

fot.: Sterr - wentylatory serii BFS można montować zarówno na ścianie, w oknie jak i w suficie podwieszanym

 


Zobacz koniecznie:

 Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Uniwersal, Sterr, Flop System, Ventec, Vents GroupPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   

Temat miesiaca

Clever Control - Rosenberg