jesteś tu: strona główna / ogrzewanie

Budynki energooszczędne i pasywne

artykuł promocyjny

Czym siÄ™ różni dom pasywny od domu energooszczÄ™dnego? Jakie normy musi speÅ‚niać nowoczesne budownictwo w zakresie ogrzewania i wentylacji, co uwzglÄ™dnia projekt takiego domu oraz jaki jest koszt wznoszenia budynków w technologii pasywnej i energooszczÄ™dnej? Zanim podejmiesz decyzjÄ™ o klasie energetycznej nowego budynku poznaj podstawowe zaÅ‚ożenia i korzyÅ›ci pÅ‚ynÄ…ce z wyboru pasywnego pozyskiwania energii.

 

Popularność budownictwa energooszczędnego, w tym pasywnego na świecie nieustannie wzrasta!


Prym wiodÄ… w tym przypadku kraje Europy Zachodniej. Ekologiczne budownictwo jest wspierane przez UniÄ™ EuropejskÄ… a poszczególni czÅ‚onkowie Wspólnoty realizujÄ… wÅ‚asne programy wspierajÄ…ce tego typu budownictwo. W naszym kraju podejmowane sÄ… dziaÅ‚ania na rzecz rozpropagowania technologii sprzyjajÄ…cych wznoszeniu domów energooszczÄ™dnych lub pasywnych. Duże oszczÄ™dnoÅ›ci, jakie niewÄ…tpliwie przynoszÄ… budynki wznoszone w technologii energooszczÄ™dnej czy pasywnej, stanowiÄ… atrakcyjnÄ… ofertÄ™ dla wielu osób podejmujÄ…cych siÄ™ budowy wÅ‚asnego, wymarzonego domu. Choć przeciÄ™tny koszt budowy jest tutaj wyższy od tradycyjnych konstrukcji od 10 do 30%, to nie ulega wÄ…tpliwoÅ›ci, że zwróci siÄ™ on z czasem z naddatkiem.

Budynki energooszczędne i pasywne - porównanie

fot.: W budownictwie pasywnym promuje siÄ™ idee oszczÄ™dzania energii poprzez poprawÄ™ parametrów elementów i systemów istniejÄ…cych w każdym budynku, bez wprowadzania dodatkowych rozwiÄ…zaÅ„

 

Budynki energooszczÄ™dne i pasywne - porównanie

 

  • Dom energooszczÄ™dny czy pasywny



Kluczowe znaczenie w ocenie klasy energetycznej domu jest jego roczne zapotrzebowanie na energiÄ™ do ogrzewania. W przypadku konstrukcji pasywnych jest to nie wiÄ™cej niż 15 kWh/m2 oraz 120 kWh/m2 na energiÄ™ pierwotnÄ… (do ogrzewania, przygotowywania ciepÅ‚ej wody, dziaÅ‚ania urzÄ…dzeÅ„ domowych). Domy energooszczÄ™dne potrzebujÄ… do ogrzewania nie wiÄ™cej niż 40 kWh/(m2/rok), a zwykÅ‚e (tradycyjne) nawet 180 kWh/(m2/rok). Sekret tak dużej różnicy wynika z przemyÅ›lanego zaprojektowania bryÅ‚y budynku oraz wykorzystania nowoczesnych technologii docieplenia i wentylacji, dziÄ™ki którym nawet niewielkie ilość wytworzonego ciepÅ‚a ogrzewa skutecznie, a nie ucieka na zewnÄ…trz przez niedocieplone pÅ‚aszczyzny.

W obu przypadkach inwestor musi zadbać o dobre parametry izolacyjne przegród zewnÄ™trznych oraz zastosować szereg rozwiÄ…zaÅ„, które zmniejszÄ… zużycia energii w trakcie eksploatacji.

WAÅ»NE: Dom pasywny jest również domem energooszczÄ™dnym, ale nie każdy budynek energooszczÄ™dny speÅ‚nia wymagania budownictwa pasywnego!


  • Architektoniczne cechy budynków energooszczÄ™dnych i pasywnych


Z punktu widzenie architektury budynku należy zadbać o jak najprostszÄ… bryÅ‚Ä™. Przede wszystkim należy wyeliminować wykusze, lukarny, balkony, loggie itp. konstrukcje, które utrudniajÄ… ocieplenie i uszczelnienie konstrukcji. Na dom pasywny najlepiej sprawdzajÄ… siÄ™ projekty na planie prostokÄ…ta z dwuspadowym dachem. Mniejsze wymagania stawiane sÄ… budownictwu energooszczÄ™dnemu, dlatego możliwe sÄ… wiÄ™ksze zmiany w projekcie. Kluczowe znaczenie ma jednak wspóÅ‚czynnik A/V okreÅ›lajÄ…cy stosunek przegród zewnÄ™trznych do kubatury domu - musi być jak najmniejszy. W tym kontekÅ›cie najkorzystniej wypadajÄ… domy jak najprostsze. Duże znaczenie ma stolarka okienna - zaleca siÄ™ duże przeszklenia z jak najmniejszÄ… iloÅ›ciÄ… profili dajÄ…ce zyski z energii sÅ‚onecznej, muszÄ… jednak wychodzić na stronÄ™ poÅ‚udniowÄ… (duże znaczenie ma tu usytuowanie domu na dziaÅ‚ce). Trzeba jednak pamiÄ™tać o zastosowaniu przesÅ‚on do tych okien, gdyż w lecie musimy chronić Architektoniczne cechy budynków energooszczÄ™dnych i pasywnychbudynek przed przegrzaniem. Od strony póÅ‚nocnej należy ograniczyć, a w miarÄ™ możliwoÅ›ci nawet wyeliminować okna. Warto również pozbyć siÄ™ garażu z bryÅ‚y budynku. Kluczowe znaczenie majÄ… materiaÅ‚y najlepszej jakoÅ›ci, o najniższym możliwym wspóÅ‚czynniku przenikania ciepÅ‚a, a i tak czÄ™sto izolacyjność przegród poprawia siÄ™ za pomocÄ… gruboÅ›ci stosowanych materiaÅ‚ów. Åšciany w domu pasywnym powinny mieć wspóÅ‚czynnik przenikania ciepÅ‚a U o wartoÅ›ci bliskiej 0,12 W/(m2/K), a dla domu energooszczÄ™dnego ok. 0,20 W/(m2/K).

fot.: Glen Dimplex

 

  • System grzewczy do domu energooszczÄ™dnego i pasywnego


W przypadku domu energooszczÄ™dnego instalacja grzewcza wyglÄ…da standardowo, jednak powinna bazować na urzÄ…dzeniach mniejszej mocy niż w domu tradycyjnym - mniejsze zapotrzebowanie na ciepÅ‚o. Należy postawić na ekologiczne źródÅ‚a ciepÅ‚a, które bÄ™dÄ… przyjazne Å›rodowisku. SÄ… to kondensacyjne kotÅ‚y grzewcze, pompy ciepÅ‚a oraz kotÅ‚y speÅ‚niajÄ…ce wymagania EcoDesign. Do takiej instalacji sprawdza siÄ™ pÅ‚aszczyznowy system rozprowadzenia ciepÅ‚a (ogrzewanie podÅ‚ogowe, Å›cienne lub sufitowe). Nieco inaczej wyglÄ…da sytuacja w budownictwie pasywnym, gdzie aktywnej instalacji grzewczej wÅ‚aÅ›ciwie nie powinno być wcale. Idee tego typu konstrukcji zakÅ‚ada pasywne, czyli bierne pozyskiwanie energii z otoczenia. ŹródÅ‚em ciepÅ‚a zatem jest promieniowanie sÅ‚oneczne i ciepÅ‚o wydzielane przez domowników oraz ciepÅ‚o odzyskane z wentylacji mechanicznej. CzÄ™sto wspomaga siÄ™ je pompÄ… ciepÅ‚a lub nagrzewnicÄ… elektrycznÄ… (tzw. dogrzewanie powietrza wentylacyjnego). Ten ukÅ‚ad może być również wykorzystany do przygotowywania ciepÅ‚ej wody użytkowej. RozwiÄ…zaniem speÅ‚niajÄ…cym wymagania stawiane w domach pasywnych jest gruntowy wymiennik ciepÅ‚a.

System grzewczy do domu energooszczędnego i pasywnego

fot.: Rekuperatory.pl - w domu pasywnym instalacja wentylacyjna przejmuje rolÄ™ instalacji grzewczej



  • Dom pasywny i energooszczÄ™dny - wymagania i certyfikaty

W Polsce istnieje Polski Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO), który odpowiada za certyfikacjÄ™ budynków pasywnych. Posiadanie takiego atestu uprawnia do ubiegania siÄ™ o wsparcie finansowe przy budowie. Certyfikat jest potwierdzeniem speÅ‚nienie standardów dotyczÄ…cych wysokiego komfortu użytkownikom, energooszczÄ™dnoÅ›ci, efektywnoÅ›ci energetycznej i neutralnoÅ›ci dla Å›rodowiska.


 



Opracowanie: Redakcja
Zdjęcia: Rekuperatory.pl, Glen Dimplex




Partnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczÄ™dnej wentylacji    Rosenberg Klima    ebm Papst    Systherm        Mitsubishi Electric                     

 logo bartosz          Klimor        Klima-Therm      Iglotech        Refsystem      Venture Industries Sp. z o.o.       Intersoft       Provent Vents        Daikin         Ventec        Wigmors             VBW        Stiebel Eltron     Test-Therm       Global-Tech        logo armacell      Matervent