venture

Rekuperatory.pl

Wentylacja w łazience - wentylatory łazienkowe

data aktualizacji: 20-11-2017, 07:02 – artykuł promocyjny

Jedną z kluczowych instalacji w każdym pomieszczeniu naszego domu jest system wentylacji. Nie może zatem jej zabraknąć również w łazience. To właśnie to pomieszczenie jest szczególnie narażone na generowanie różnego rodzaju zanieczyszczeń oraz największej ilości pary wodnej w powietrzu. Układ wentylacyjny pomoże w pozbyciu się tych zbędnych produktów powstających w czasie typowych czynności z pomieszczenia wpływając pozytywnie na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie pomieszczenia.

Wentylator łazienkowy HAVACO typu COMO SilentWentylator łazienkowy HAVACO typu COMO DesignWentylator łazienkowy promieniowy HAVACO typu VERTIGO

fot.: Ventia - wentylatory łazienkowe HAVACO typu COMO Silent, COMO Design, VERTIGO

Nadmiar pary wodnej w łazience łatwo rozpoznać po zaparowanych oknach i lustrach. Dodatkowo w pomieszczeniu może utrzymywać się nieprzyjemny zapach, a ręczniki i bielizna nie będą schły. W konsekwencji stanu permanentnego utrzymywania się wilgoci w powietrzu może dojść do wniknięcia jej w konstrukcję budynku, powodując tym samym zniszczenie ścian. Na stan ścian w łazience wpływ ma także ryzyko rozwóju pleśni i grzybów, które mogą zagnieździć się na ich powierzchniach tworząc nieestetyczne plamy. Jest to najbardziej widoczny przejaw braku sprawnej wentylacji. Są to bardzo ważne powody ku temu, aby jednak zatroszczyć się o właściwy system wymiany zużytego i napływu czystego powietrza do łazienki, czyli wentylację. I tak naturalny ciąg wentylacyjny oparty na grawitacyjnym przepływie gazów warto wzbogacić o wentylatory dedykowane specjalnie do łazienek. Montuje się je w kanale wentylacyjnym, a ich rola polega na wspomaganiu wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowo koniecznie trzeba również zadbać o elementy służące za dostawę powietrza - są to nawiewniki okienne (opcjonalnie rozszczelnianie okien) oraz podcięcia lub otwory w dolnej części drzwi.
 

Flop System - wentylator Intellivent Flop System - wentylator Intellivent    

fot.: Flop System - wentylator łazienkowy IntelliventJaki wentylator wybrać?


Wybór właściwego wentylatora ma kluczowe znaczenie w kwestii skuteczności wentylacji. Dobierając wentylator dla danej łazienki należy uwzględnić jego wydajność w stosunku do kubatury pomieszczenia. W przeliczeniu długości, szerokości i wysokości łazienki względem ilości powietrza do wymiany w ciągu 1 godziny, pozwoli nam określić najbardziej optymalną wydajność wentylatora. Za normę dla pomieszczeń typu łazienki przyjmuje się 5-8-krotną wymianę powietrza w przeciągu godziny. Błędem będzie instalowanie wentylatora o zbyt dużej mocy, gdyż w efekcie uzyskamy za szybką cyrkulację mas powietrza, której towarzyszyć będzie spory i dokuczliwy hałas.

Flop System - wentylator łazienkowy Intellivent

      fot.: Flop System - wentylator łazienkowy       fot.: Vents Group - wentylator QUIET
Intellivent                                           


Kolejnym istotnym kryterium doboru jest wartość ciśnienia całkowitego. Dobór zależy od sposobu podłączenia łazienki do układu wentylacyjnego w domu. Generalnie przyjmuje się zależność, że w przypadkach braku dostępu do indywidualnych kanałów wentylacyjnych warto zastosować wentylatory o wyższym ciśnieniu.

Wybór wentylatora łazienkowego opiera się również na aspekcie emisji hałasu. Jest to bardzo ważny czynnik, który wpływa na nasz komfort. Przyjmuje się, że wentylatory generujące hałas poniżej 30 dB są najlepiej tolerowane przez ludzki organizm. Jednak zawsze, im niższy poziom hałasu, tym lepiej.

fot.: STERR - wentylator BFS w odległości 3 m generuje hałas na poziomie ~22 dB (A)

Zdolność wentylatora do pracy w środowisku silnie zawilgoconym, a takim niewątpliwie jest łazienka, określa nam szczelność tego typu urządzeń. Bryzgoszczelność powinna mieć jak największą wartość, dzięki czemu zyskamy ochronę przed przenikaniem wody do wnętrza urządzenia.

Zobacz także: Jak dobrać wentylator łazienkowy?


Rodzaje wentylatorów łazienkowych


W ofercie producentów dostępne są różne rodzaje i modele wentylatorów łazienkowych. Zróżnicowanie pod kątem sposobu wykonania oraz formą działania skutkujące trwałością i jakością produktu dostarcza wiele możliwości. Standardowa wersja wentylatora łazienkowego działa po włączeniu wyłącznika elektrycznego, dzięki czemu czas pracy urządzenia uzależniony jest jedynie od naszej kontroli.

 Marley - Wentylator dekoracyjny Drobny klejnotFlop System - wentylator łazienowy płaski
fot.: Venture Industries - wentylator łazienkowy   fot.: Flop System  - wentylator łazienkowy
 Decor                                                      
płaski  


W sprzedaży możemy znaleźć także modele sterowane automatycznie reagujące na ruch (z wbudowanym czujnikiem ruchu), zmianę wilgotności w pomieszczeniu (z czujnikiem wilgotności), czy światło. Daje nam to większy komfort bez konieczności pilnowania czasu pracy urządzenia, jego włączaniu i wyłączaniu.

Venture Industries - Wentylator łazienkowy Silent z klapą zwrotnąFlop System - wentylator łazienkowy płaski
fot.: Venture Industries - wentylator łazienkowy     fot.: Flop System - wentylator łazienkowy Silent                                                        płaskiW dodatkowym wyposażeniu wentylatorów łazienkowych mogą znaleźc sie również żaluzje grawitacyjne lub przepustnice zwrotne. Układ tego typu elementów, oprócz tego że jeszcze bardziej podnosi komfort domowników, dodatkowo wpływa na właściwości cyrkulowanego powietrza. W konsekwencji zapobiega to dopływowi zimnego powietrza z zewnątrz i ucieczce powietrza ogrzanego.
 

Venture Industries - klapa zwrotna wentylatora łazienkowego Silent
fot.: Venture Industries - klapa zwrotna wentylatora Silent

Zasada działania takiego wentylatora opiera się na otwieraniu i zamykaniu klapy zwrotnej. Ruch ten umożliwia usuwanie zużytego powietrza z pomieszczenia. Stosując tego typu mechanizm musimy jednak zrezygnować z wentylacji grawitacyjnej, gdyż elementy te pozostają w pozycji zamkniętej, podczas gdy wentylator jest w trybie wyłączonym.
 

fot.: Went - Dom - wentylator Silent Design 100 Barcelona 100CZ, wentylator Silent Design niebieski 100CZ oraz wentylatory ze szklanym panelem w kolorze czarnym AWENTA

Dla ludzi ceniących estetykę w każdym detalu producenci wentylatorów przygotowali modele dekoracyjne. Najświeższe trendy i style w dekorowaniu wnętrz będące inspiracją dla projektantów przyczyniły się do stworzenia specjalnej linii łączącej zalety jakościowe urządzenia z wyglądem zewnętrznym.


Wentylacja łazienki z gazowymi urządzeniami grzewczymi


Specjalnej uwagi w kwestii wentylacji wymagają pomieszczenia sanitarne, w których umieszczone są urządzenia grzewcze. Tylko sprawna cyrkulacja powietrza jest w stanie ochronić nas przed nagromadzeniem tlenku węgla, czyli zabójczego czadu. Instalacja oparta na urządzeniach grzewczych typu gazowe piecyki czy kotły dwufunkcyjne dedykowane do c.o. i c.w.u. nakłada na inwestorach konieczność dostarczenia większego strumienia powietrza, potrzebnego do procesu spalania. Właściwa eksploatacja gazowych urządzeń grzewczych wymaga sprawnego ciągu. W modelach starego typu (przepływowe podgrzewacze wody, czyli piecyki kąpielowe zwane też termami) istniało duże ryzyko wybuchu gazu lub w efekcie złego użytkowania mogło dojść do zatrucia spalinami. W nowszych wersjach producenci zadbali o mechanizm umożiliwiający odcięcie dopływu gazu w przypadku niedostatecznego ciągu.
 

Junkers - piecyk gazowy w łazienceViessmann - kocioł gazowy w łazience

fot.: Junkers - piecyk gazowy w łazience    fot.: Viessmann - gazowy kocioł w łazience

W łazienkach z grzejnikiem wody przepływowej stosuje się wentylację grawitacyjną lub mechaniczną opartą na systemie nawieno - wywiewnym. Elementem, na który należy zwrócić uwagę są również kratki wentylacyjne. Powinny one mieć stały przekrój, bez możliwości regulacji, co groziło by zmniejszeniem średnicy dróg wentylacyjnych.

W łazienkach z kotłem dwufunkcyjnym należy zadbać o dodatkowy nawiew powietrza. Do tego celu może posłużyć cała gama dostępnych na rynku nawiewników okiennych gwarantujących stałą dystrubucję powietrza. Dodatkowo eliminują one uczucie chłodu i przeciągu w pomieszczeniu, które towarzysz nawiewnikom podokiennym.

W łazienkach, w których zamontowany jest kocioł gazowy z otwartą komorą spalania istnieje konieczność doprowadzenia powietrza do pomieszczenia oddzielnymi przewodami wentylacyjnymi. Dzieje się tak za sprawą trybu pracy takiego kotła, który czerpie powietrze, warunkujące spalanie, bezposrednio z otoczenia.


ZOBACZ TAKŻE:

Wentylacja grawitacyjna w łazience w domu jednorodzinnym – wymagania
Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach
Dlaczego nie należy zaklejać kratki wentylacyjnej


 Opracowanie: Redakcja
Żródło: Flop System, Marley, Venture Industries, Ventia
Zdjęcia: Flop System, Went - Dom, Venture Industries, Junkers, Vessmann, Vents Group, STERR, VentiaPartnerzy i patroni

Rekuperatory.pl - montaż energooszczędnej wentylacji       ebm Papst      VTS      ecoplastol       Uniwersal    Metalplast        Rosenberg Klima        Klima-Therm         Klimor         Global-Tech        Iglotech        Refsystem             Schiedel          Intersoft                    Provent         Daikin         Ventec         Wigmors        Winterwarm      STERR       Flop System Sp. z o.o.        Kaisai            Lindab          Materflex         Stiebel Eltron        Venture Industries Sp. z o.o.      Test-Therm   


NEWSLETTER

Dodaj swój adres e-mail do naszego biuletynu aby otrzymać najświeższe wiadomości z branży!

         dodaj